Güneş lekeleri hastalarımızın bize en sık başvurduğu şikayetlerden biridir. Genelde hastalar birçok krem, peeling, lazer gibi tedavileri denemiş, lekelerinden kurtulamadığı için ümidini kaybetmiş olarak gelirler. Birçok hastada lekeler hamilelik sırasında veya doğum yaptıktan sonra ortaya çıktığı için hastalar tarafından “doğum lekesi” olarak da adlandırılır.

Leke şikayeti ile gelen hasta önce cilt analiz cihazına alınır, lekenin derinliği, türü, hastanın cilt hassasiyetleri gibi konular değerlendirilir. Sonuca ve hastanın gösterebileceği uyuma gör Q-switched Nd-yag lazer, kimyasal peeling, mezoterapi, enzim peelingi gibi tedavilerden birine ya da birkaçının kombinasyonunun uygulandığı tedaviye başlanır.

Işık Peelingi (Enzim Peelingi )

Işık peelingi mevcut diğer tedavilerden farklı olarak tek seansta yüksek oranda güneş lekelerinden kurtulma imkanı sağlamaktadır.

Işık Peelingi nasıl uygulanır?

  • İşlem için her hastaya ayrı bir kit açılır
  • Cilt işleme özel temizleyici ile temizlenir.
  • Hastanın kiti içinde bulunan ph dengeleyici solüsyon tüm yüze uygulanır. Bu uygulama maskenin cilde daha iyi nüfuz etmesi için cildin yüzeyindeki bariyerin geçirgenliği artmasını sağlar.
  • Kitin çinden çıkan maske sadece lekeler üstüne değil tüm yüze uygulanır. Bu maske enzimatik aktivite ile hem cilt yüzeyinde görülen hem cilt altında olan lekelerin parçalanmasını sağlar.
  • Maske hastanın cilt tipine göre 8-12 saat yüzde kalır ardından ılık su ile yıkanır.
  • Hasta 20 gün sonra kontrole çağırılır. Gerekli olursa rütuş uygulanır.
  • Hastaya verilen devam kremleri en az 3 ay boyunca hekimin önerdiği şekilde kullanılması gerekmektedir.

Her ışık peelingi adıyla anılan işlem aynı mıdır?

Işık peelingi uygulamasında kullanılan yapılan birçok marka vardır. Benim uygulamalarımda tercih ettiğim Cosmelan & Dermamelan  kitleri yüksek enzimatik aktivite ve çok hafif bir soyucu etken madde içerir. Diğer ışık peelingi adıyla anılan markalardan farklı olarak  TCA ve soyucu asitleri içermediği için hasta uygulamada hiçbir ağrı hissetmez ve yan etki riski minimumdur.

Hangi hastalar ışık peelingi için uygundur?

Işık peelingi her yaşta hasta ve her cilt tipi için uygundur.

Işık Peelingi sadece güneş lekelerinde mi kullanılır?

Işık peelingini sadece güneş lekelerinin tedavisinde kullanıyoruz. Fakat ışık peelinginin anti-aging etkisi sayesinde uygulama yaptığımız hastaların lekelerin gitmesinin yanısıra ciltlerinin daha parlak olması, kırışıklıklarda ve akne izlerinde azalma olması hem hastalarımızı hem de bizi mutlu ediyor.