CİLT ANALİZİ

CİLT ANALİZİ

OBSERV 520 Cilt Analizi

Tedaviye başlamadan önce cilt analizi yapılması çok önemlidir. Hastanın cilt tipi (kuru, yağlı, karma), akne, siyah nokta, yaşlanma, güneş hasarı, dehidratasyon vb. analiz edilerek tedaviyi buna göre planlamak gerekir.

Biyolojik yaşlanma ve foto-hasarın birikimi sonucunda cilt, orijinal cilt tonu homojenliğini kaybeder. Lokal pigmentasyon oluşmaya başlar ve cilt tonunda değişkenlik gelişebilir. Cilt modu, cilt tonunda ve hafif pigmentasyonlarda anlık değişkenlikleri vurgular ve görünür yasta cilt tonunun homojen olmamasının etkilerini, kırışıklıklar ve sarkma gibi topografik yaslanma belirtilerinden daha iyi ayırt eder.

Cilt analizi bir uzman kontrolünde ve bilgisayar ve teknolojik cihazlar yardımıyla yapılır. Cilt analizinde kişilerin cildi ve cilt altı dokusunu inceleyerek, cilt kalınlığı, cildin kollajen üretimi, yüzün hangi bölümünün ne derecede yaşlanmış olduğuna bakarız. Belirlenen cilt sorunlarının giderilmesi için tedavi programını planlarız.

Cilt analizi, gözle görülemeyecek derecede ve henüz başlangıç aşamasında iken cilt bozulmalarının erken teşhisi yapılarak önlemlerin zamanında alınmasına yardımcı olur. Böylece her bölgeye ayrı bakımlar ve tedaviler uygulanabilir.

Observ 520 cilt analiz cihazı farklı ışık modlarında analiz yaparak daha detaylı teşhis yapma imkânı sağlar.

 

Gün Işığı Modu

Yüz her yönden gelen dağınık ve yumuşak bir ışıkla aydınlatılır. Yüz ve yüzün özellikleri, belirli cilt özelliklerine veya katmanlara gölge ve vurgu olmaksızın eşit olarak aydınlatılır. Yüzün derisinin genel görünüm değerlendirilmesi için net ve klinik olarak tekrarlanabilir bir yol sağlar.

 

Çapraz Polarize Işık

Deri içerisine bakış normalde cildin yüzeyinden yansıyan parlak ışıkla engellenir. Çapraz polarize modda, özellikle bir filtre parlamayı hafifletir ve parlak yüzeyin altında saklanan cilt renk bozulmalarını ve mikrovaskuler yapıları ortaya çıkarır. Çapraz polarize modda, genç ve parlak cilt daha keskin veya odaklama dışı görünebilir, çünkü ışık  epidermis tarafından dağıtılır. Yaşlanan bir cilt daha şeffaf hale gelebilir ve ciltteki düzensizlikleri ortaya çıkarabilir ve donuk bir görünüm oluşturabilir.

 

Paralel Polarize Işık

Paralel polarize mod, cilt yüzey dokularının görselleştirmesini geliştirir. Bu moda, optik filtreler ince yüzey dokularını, gözenek yapılarını ve başlangıç kırışıklıklarını mükemmel bir şekilde ortaya çıkarırken, cildin daha derin katmanlarında gizlenmiş cilt yapılarının ve dokularının görünürlüğünü azaltarak yüzey yansımasını geliştir.

 

Gerçek UV Modu

UV modunda, yüz derisine düşük ve zararsız bir UV ışığı dozu gönderilir. Bu görünmez ışınlar cildin yüzey tabakalarına girme kapasitesine sahiptir. Cildin içinde hücreler ve dokular doğal olmayan bu görünmez ışınları görünür ışığa çevirir ve böylece cildin etkili bir şekilde ‘insan lambasına’ dönüştürür. Işık cilde yansımak yerine cildin içinde oluşur; Cilt yüzeyinin altında gizli olan cilt problemleri görülebilir hale gelir.

 

WOOD’S Işığı Modu

Wood’s modu orijinal Wood lambasının mucidi olan Robert William Wood’un adını taşımaktadır. Wood’s ışığında aktif sebasöz bezleri ve yağ filminin dağılımı görülebilir hale gelir. Ayrıca sebasöz bezleri çevreleyen iltihap aktivitesinin yoğunluğu ve derinliği ortaya çıkarılır.

 

17 Yıllık Deneyim